Uutispalsta

6.2.2012
Eduskunnan kevätistuntokausi alkaa
Lue lisää » 5.2.2012
Haavisto voitti kotisivujen presidenttikyselyn
Lue lisää » 30.1.2012
Kaikkoselta esipuhe Fingerpori 5 -albumiin
Lue lisää »

Pikakysely

Kannatatko hallituksen kuntarakenneuudistusta?

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:
124023 kpl

Terveisiä Porvoosta

Maanantai 11.1.2010 klo 18:49 - Antti Kaikkonen


Kahvilatilaisuudessa Cafe Cabriolessa oli vilkas keskustelu. Otin tilaisuudessa kantaa sen puolesta, että Malmin lentokenttä jatkaisi nykyisellä paikallaan. Asia on Porvoon ja Mäntsälän kannalta sikäli oleellinen, että nuo kunnat ovat tällä hetkellä Malmin lentokentän vaihtoehtoisina sijoituspaikkoina. Hankkeilla on kannattajansa ja vastustajansa.

Uskoisin, että nykyistä sijaintia puoltavat monetkin syyt. On arvokas asia, että aivan ydinpääkaupunkiseudulla on lentokenttä, joka esimerkiksi liikelentojen ja ilmailuharrastajien kannalta on tärkeä. Myös monien viranomaistoimintojen kannalta sijainti on erinomainen. Joukkoliikenneyhteydet kentälle ovat hyvät. Kenttä on ollut paikallaan vuosikymmeniä, ja se kuuluu alueen identiteettiin ja historiaankin.

Porvoon ja Mäntsälän maaseutualueille uusi kenttä toisi melusaasteita ja muita ympäristöhaittoja. En usko, että kenttä toisi noihin kuntiin vastaavaa lisäarvoa. Käsittääkseni kummallakaan kunnalla ei myöskään ole taloudellista mahdollisuutta käyttää verovaroja kovin paljoa kentän vaatimaan infrastruktuuriin.

Helsingin kaupunki on havitellut Malmia asuinkäyttöön. On kuitenkin todettava, että Helsinki on saanut juuri huomattavasti uusia maa-alueita asuinkäyttöön Sipoosta. Myös Vuosaaren sataman valmistuminen vapauttaa useita alueita asuntotuotantoon lähitulevaisuudessa.

Vierailin Porvoossa tänään myös paikallisessa steinerkoulussa Fredrikassa. Olipa mainio paikka! Oppilaitten vanhemmat ovat kyllä tehneet aivan huikean määrän talkootyötä pitääkseen koulua pystyssä, sillä koulu ei ole vielä päässyt valtionapujen piiriin. Lupasin tehdä omalta osaltani voitavani, jotta rahoitus voisi järjestyä. Henki koulussa oli todella hyvä, ja lapset tuntuivat olevan aidosti innoissaan koulunkäynnistä.

On tärkeää varmistaa, että Suomessa on laadukas ja turvallinen peruskoulu. Sitä kuitenkin voi täydentää erilaisin vaihtoehtomenetelmin toimivat opinahjot. Steiner-pedagogiikka on juuri tällainen. Porvoon koululla on omat kotisivutkin www.fredrikakoulu.fi.

 

Avainsanat: Porvoo, Mäntsälä, Steiner, Malmin lentokenttä


Kommentit

14.1.2010 22:33  Miia

Eikö näitä kahvi- ja jutustelutilaisuuksia voisi järjestää myös hieman kauempana kuin vain Uudellamaalla? Kymenlaaksosta löytyy myös kannattajianne. Järjestätte vaikka yhdessä Laukkasen Markun kanssa jonkun mukavan tilaisuuden Kouvolassa?

15.1.2010 6:46  Antti Kaikkonen

Miia, kiitos kannustuksesta. Kyllä voi, mutta ajankäyttösyistä joutuu aika paljon keskittymään omaan vaalipiiriin. Teen kyllä mahdollisuuksien ja pyyntöjen mukaan keikkoja eri puolille Suomeakin, aina aikataulujen salliessa. Kouvolassa kävin viimeksi keväällä. Kyllä sinnekin taas jossain kohtaa tullaan!

1.1.2011 21:10  Pikavippi

En onnistu jostain syystä liittymään RSS-feediin...? Mutta mitäpä tuosta, kiitos mielenkiintoisesta kirjoituksesta, Antti! Luen juttujasi mielelläni.


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: