Uutispalsta

21.2.2012
Suuri valiokunta Pohjois-Karjalassa
Lue lisää » 20.2.2012
Kaikkonen Aamu-TV:ssä
Lue lisää » 15.2.2012
Kaikkonen kysyi VR-bonuksista
Lue lisää »

Pikakysely

Kannatatko hallituksen kuntarakenneuudistusta?

Kävijälaskuri

Käyntejä kotisivuilla:
125656 kpl

Jännityksen aiheita

Lauantai 21.1.2012 klo 8:38 - Antti Kaikkonen


Niinistö on todennäköisesti ensimmäisen kierroksen jälkeen selvä ykkönen, mutta ei ehkä sittenkään niin selvästi, kuin viime kuukausien gallupit ovat väittäneet.

Presidentinvaaleissa kannatuksen suunta näyttelee yllättävän suurta roolia. Kun kannatus kääntyy laskuun, sen lasku myös voimistuu. Samoin nouseva kannatus ruokkii itse itseään. Monet äänestäjät haluavat hypätä kannatukseltaan nousevan ehdokkaan kelkkaan.

Toki presidenttiehdokkaiden ominaisuudet, ajatukset ja persoona ovat merkittävässä roolissa äänestyspäätöksiä tehtäessä. Uskon siihen, että toisella kierroksella on Niinistön lisäksi Pekka Haavisto tai Paavo Väyrynen, jotka molemmat ovat tehneet nousujohtoista kampanjaa. Muut ehdokkaat saattavat jäädä aika selvästikin taakse. Mutta näiden ennustaminen on aika vaikeaa, ja moni äänestäjä päättää kannastaan aivan viime metreillä, joten saapa nyt sitten nähdä. Usein lopputuloksissa on yllätyksiäkin.

Keskustan kansanedustajat tukevat tässä vaalissa Paavo Väyrystä. Olen itsekin ollut kampanjassa mukana. Tänään on vielä ohjelmassa Finlandia-talolla suuren vaalijuhlan juontaminen yhdessä kansanedustaja Paula Lehtomäen kanssa. Sen jälkeen sitten jännitetään, miten käy.

Sen sijaan yhtä toista, itselleni hyvin tärkeää asiaa ei tarvitse enää jännittää.

Pitkään kestänyt adoptioprosessimme ei onnistu, se menee kiville. Syynä on saamani syyte, ja edessä oleva oikeudenkäynti. Sen takia adoptiohanke voi viivästyä vuosia. Se on meille kyllä kaiken tämän jälkeen liikaa.

Meidän on ollut hyvin vaikea ymmärtää, saati hyväksyä tätä. Näillä asioilla ei ole mitään tekemistä keskenään, eikä asialla ole mitään tekemistä sen kanssa, miten hyviä vanhempia voisimme olla. Tilanne tuntuu sekä järjettömältä, että kohtuuttomalta.

Tätä asiaa olemme nyt jonkun aikaa sulatelleet, mutta on siinä vielä sulattelemista.

Olimme panostaneet adoptioprosessiin hyvin paljon. Tuntuu väärältä, että loppusuoralla vedetään matto alta. Vaimoni Sadun kannalta tilanne on mielestäni kohtuuton, sillä hänellä ei ole mitään tekemistä saamani syytteen kanssa.

Ei ole sanoja kuvaamaan sitä, kuinka paljon tämä on harmittanut. Mutta tämä nyt on tilanne, ja sen kanssa vain pitää elää.

Avainsanat: presidentinvaalit, adoptioprosessi


Kommentit

21.1.2012 10:14  Sami

Saman adoptioprosessin läpikäyneenä ei voi kuin toivottaa jaksamista.

21.1.2012 17:24  Aino

Hei Antti!

Katsoimme koko perheen kanssa Korkojen kera -ohjelmaa, ja kyllä siinä meinasi tulla tippa linssiin kun kerroit adoptioprosessinne kariutumisesta. Tuntuu näin ulkopuolisestakin todella pahalta ja väärältä, kun vaikutatte kuitenkin ennen kaikkea hyviltä ehdokkailta vanhemmiksi.

Voimia ja kaikkea hyvää sinulle ja Sadulle!

21.1.2012 22:17  anniina

tuo adoptio prosessin keskeytyminen, on kyllä todellakin kohtuuton. Tuntuu hirveän pahalta puolestanne. Olen samaa mieltä siitä että, tällä lahjus syytteellä ja hyvällä vanhemmuudella ei ole mitään suoraa yhteyttä. Tilanne olisi tietenkin toinen jos kyseessä olisi toisenlainen syyte, esimerkiksi rattijuopumus, pahoinpitely tai seks.hyväksikäyttä tms. Silloin adoption keskeytyminen olisi ymmärrettävä. Uskon että adoptio prosessin raskauden ymmärtäminen on monelle vaikeaa, ulkopuolisen on vaikea samaistua siihen mitä pitkän "raskausajan" aikana tapahtuu, ja miltä tuntuu kun "h-hetken" lähestyessä ilmoitetaan ettei lasta tulekaan. Jos verrataan siihen että vanhemmat menettävät lapsen raskausaikana, ymmärretään syvällisesti se suru ja tuska mikä tilanteeseen liittyy. Mutta mielestäni tämä tilanne on tavallaan paljon raskaampi, kun ennen adoptio prosessia on jo joutunut käymään läpi pettymyksen biologisen lapsen saamiseen liittyen, ja prosessoimaan tämän ja sitten tämä pitkä adoptio prosessi monine vaiheineen...kohtuuttomalta todellakin tuntuu!!
Toivon teille jaksamista ja voimia ja "oikeuden toteutumista" tavalla tai toisella...Siunausta jokaiseen päiväänne..hetki kerrallaan eteenpäin!


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: